Я Волочиськ, Підволочиськ
сьогодні 26 жовтня рубль 0.35800 долар 26.20000 євро 30.25000
0
Нет товаров
 x 
Корзина пуста
Магазин і форум
Інформаційний портал міста Волочиськ, Підволочиськ. Якщо з'явились запитання, звертайтесь info@2mista.com.ua

В УКРАЇНІ ХОЧУТЬ КАРДИНАЛЬНО РЕФОРМУВАТИ ЗАКОНОДАВСТВО ПРО ПРАЦЮ

Планують серйозні зміни у питаннях графіку роботи та причин звільнення.

Після призначення нового уряду в Україні у серпні 2019 року були озвучені плани про оновлення українського законодавства. Особливо це стосувалося кодексів, які регулюють низку важливих відносин між українцями та є чинними ще від часів Радянського союзу. 

Найбільше критики отримали два кодекси – Житловий та Трудовий. Восени питання скасування чинності таких кодексів навіть спричинило першу зупинку роботи монобільшості. 12 вересня 2019 року у парламенті не змогли зібрати більшість голосів за проєкт закону "Про правонаступництво України" щодо скасування дії актів СРСР та УРСР на території України, який обговорювався за скороченою процедурою. Серед них були і відповідні кодекси. Однак, якщо Житловий пропонувалося подовжити на 2020 рік, то Трудовий мав бути скасованим. Нардепи зазначали, що без ухвалення нового Трудового кодексу, старий скасовувати не можна.

Наприкінці грудня уряд подав власний законопроєкт "Про працю", який має на меті замінити старі радянські кодекси. ТСН.ua вже розповідав, що планує змінити цей документ і як це може вплинути на відносини між роботодавцями та працівниками. Тепер спробуємо розібрати на конкретних прикладах, як саме може працювати новий законопроєкт.

Звільнення
Головним нововведенням законопроєкту стане можливість роботодавця звільняти працівника за власним бажанням, тобто фактично без пояснення причин. Раніше треба було шукати хоча б формальний привід для звільнення працівника. Однак законопроєкт чітко унормовує, як саме це має відбуватися. Наприклад, запроваджується можливість електронно повідомити про звільнення. Тобто вас можуть звільнити через повідомлення у месенджері або листом на електронну пошту. 

Важливим уточненням є терміни повідомлення про звільнення. Якщо ви працюєте на роботодавця менше 6 місяців – він повинен повідомити про звільнення за 15 днів. Якщо від 6 місяців до 5 років – за 30 днів. Якщо від 5 до 10 років – за 60 днів. Якщо понад 10 років – за 90 днів.

Якщо ж роботодавець хоче звільнити вас день у день одразу ж, то має виплатити компенсацію, яка також чітко вказана у законі. Це – подвійна ставка за кожен день, який роботодавець хоче скоротити. Фактично для звільнення день у день він повинен бути виплатити вам місячну зарплату, якщо ви працюєте до 6 місяців на нього, зарплату за 2 місяці – якщо працюєте до 5 років, зарплату за 4 місяці – якщо працюєте від 5 до 10 років, і зарплату аж за цілих пів року, якщо ви працюєте понад 10 років.

Водночас, також для роботодавця з’являться і ще додаткові можливості звільнити вас, якщо ви:

Двічі протягом 180 днів порушили умови договору
Не з’являєтесь на роботі протягом 4 місяців поспіль або 150 днів протягом року через тимчасову непрацездатність
Відсутні на роботі понад 10 робочих днів поспіль, не повідомивши роботодавця про причини відсутності
Ще одним важливим нововведенням є те, що вас зможуть звільнити тоді, коли ви перебуваєте у відпустці або на лікарняному. Цим пунктом у чинному Кодексі законів про працю часто користуються чиновники, аби уникнути звільнення, а у разі такого згодом поновитися через суд. Наразі подібний приклад відбувається в "Укрзалізниці", де голова департаменту економічної та інформаційної безпеки Олег Назарук, якого раніше підозрювали у вимаганні та отриманні хабара, пішов на лікарняний. За даними ЗМІ, перед тим його на розмову запросив тимчасовий виконувач обов’язків голови "УЗ" Желько Марчек та запропонував написати заяву за власним бажанням. Однак той відмовився та пішов на лікарняний, щоб його не звільнили. За новим кодексом, Марчек матиме право це зробити навіть у разі відпустки або лікарняного.

Автори документа також серйозно поставились до психологічного тиску на співробітників щодо написання заяви про звільнення за власним бажанням. У законопроєкті прописується, що примушувати вас звільнятися шляхом морального та економічного тиску, тривалого цькування, створення нестерпних умов праці забороняється. Це означає, що у разі, якщо вас примусили звільнитися, це можна оскаржувати в суді і, можливо, поновитися на посаді. Однак для цього потрібні вагомі докази. 

Новий графік роботи
Документ планує запровадити нові типи трудових договорів. Один із них називатиметься із нефіксованим робочим часом. У разі укладення такого договору роботодавець не гарантує вам наявність постійної, систематичної роботи і надає її лише тоді, коли вона з’являється. Оплата у такому разі здійснюється безпосередньо за ті години, які ви пропрацювали, однак протягом місяця їх має бути не менше 8. Із такими договорами вам навіть дозволяється мати інші трудові договори з іншими роботодавцями.

Також у законопроєкті існує і чітко прописана стаття щодо гнучкого графіку роботи або дистанційної роботи. Якщо ваша діяльність не передбачає обов’язкову присутність в офісі, компанії, або ще десь, ви можете домовитись із роботодавцями та зафіксувати у трудовому договорі дистанційну роботу або гнучкий графік. Водночас усі зміни не можуть перевищувати встановлені норми роботи – 40 годин на тиждень, а також перерву між змінами не менше 12 годин.

Робота без досвіду
Ще одним новим видом трудового договору стане учнівський договір. Він має на меті спростити працевлаштування школярів та студентів, які ще не мають досвіду роботи. Такий контракт можна укласти терміном до 6 місяців – і не можна подовжувати. Якщо роботодавець захоче знову укласти із вам учнівський договір, він повинен зачекати щонайменше 3 роки.

Якщо вам від 16 до 18 років, то тривалість вашого робочого тижня зменшується до 36 годин на тиждень. Якщо ж вам менше 16 років і ви працюєте у вільний від навчання час – тривалість робочого дня має бути уполовину меншою (18 годин на тиждень). Також за працівниками із учнівським договором обов’язково має бути приставлений наставник, який контролюватиме якість виконання робіт.

Відпустка та вихідні
У питанні відпустки документ не змінює головну норму – щороку роботодавець має надавати вам 24 днів оплачуваної відпустки. Працівники до 18 років повинні мати щонайменше 31 день відпустки. Водночас планується скасувати норму про обов’язкову двотижневу відпустку. Більшість компаній такого не вимагають, однак держслужбовців майже завжди зобов’язують протягом року брати відпустку на 14 днів поспіль. За невикористану відпустку, як і наразі, під час звільнення належить компенсація. Однак якщо ви плануєте роками не використовувати дні відпустки, аби потім отримати шалену компенсацію – новий законопроєкт це унеможливлює. Роботодавець платитиме за невикористані дні відпустки лише за останні 2 роки.

Водночас документ має намір і збільшити кількість днів неоплачуваної відпустки – з 15 до 30 днів. Таким чином ви як працівник зможете мати щонайменше 54 дні відпустки на рік – 24 оплачуваної та 30 неоплачуваної.

Законопроєкт не змінює тривалість робочого тижня – 40 годин протягом кожного семиденного періоду. Однак він фактично скасовує обов’язок мати два вихідні дні поспіль, адже встановлює обов’язковість лише 24-годинного відпочинку поспіль на тиждень. Таким чином роботодавець може запровадити для вас 6-денний робочий тиждень (це обов’язково має бути прописано у договорі). Однак тоді тривалість  робочого дня буде менше 7 годин.

Документ планує скасувати подвійну оплату за роботу у вихідні та святкові дні. Це питання має також бути зафіксоване у трудовому договорі. Однак ви точно можете розраховувати на підвищену оплату щонайменше у 20%-розмірі від вашої зарплати. Те саме стосується і роботи у нічний час (з 22 години вечора до 6 години ранку).

Також автори своїм законопроєктом планують внести зміни до Сімейного кодексу. У статті про обов’язки батьків вони хочуть закріпити обов’язок брати відпустку по догляду за дитиною кожним із батьків щонайменше на місяць. На думку авторів, такі зміни мають спонукати чоловіків також іти у подібні відпустки та догляди малих дітей.

Виплата зарплати
У питанні виплат заробітних плат ані чинний кодекс, ані запропонований законопроєкт не надто відрізняються. Однак у новому документі планується закріпити відповідальність роботодавця за затримку зарплати. Стежитиме за дотриманням трудового законодавства як і раніше Державна служба з питань праці. 

У обох кодексах є чітко прописані строки розрахування із працівником у разі звільнення. Однак щодо такої популярної проблеми як затримка зарплат у чинному КЗПП майже нічого немає. Новий документ прагне це змінити і встановлює пеню для роботодавця у разі затримки виплати на понад 15 календарних днів. Вона становитиме усього 0,05% від суми боргу за кожен день затримки. Відповідно, якщо ви отримуєте середню зарплату в Україні (12264 гривні), то у разі затримки зарплати на 1 місяць пеня для роботодавця становитиме лише 184 гривні. Звичайно, у разі затримок на більшу кількість часу, сума боргу буде більшою і відповідно зростатиме пеня. 

 

Источник: ТСН

Отзывы


recaptcha

Ми рекомендуємо придбати

Інформаційно-розважальний портал "ДваМіста" © 2019 г. Всі права захищені.

Поширення, копіювання, тиражування інформації з сайту дозволені тільки за згодою адміністрації.

Розробка порталу ДваМіста

16+

В УКРАЇНІ ХОЧУТЬ КАРДИНАЛЬНО РЕФОРМУВАТИ ЗАКОНОДАВСТВО ПРО ПРАЦЮ
В УКРАЇНІ ХОЧУТЬ КАРДИНАЛЬНО РЕФОРМУВАТИ ЗАКОНОДАВСТВО ПРО ПРАЦЮ В УКРАЇНІ ХОЧУТЬ КАРДИНАЛЬНО РЕФОРМУВАТИ ЗАКОНОДАВСТВО ПРО ПРАЦЮ